План відновлення України: час переходити від розмов до роботи!

Робота на планом відновлення України повинна вже набути практичного змісту. Час переходити від розмов до роботи.

На цьому наголошує експертка з євроінтеграції та двосторонніх відносин між Україною та ЄС  Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Марія Голуб.

«Дуже добре, що комплексний план відновлення України уже почали обговорювати і напрацьовувати. Він повинен передбачати не лише відбудову зруйнованого, але і комплекс цінностей за якими наша держава повинна розвиватися. У нас має бути чітке бачення як іти далі. Бо зрозуміло, що  він має бути масштабним і охоплювати майже всі сфери: від реконструкцій інфраструктури до побудови нових житлових фондів. з урахуванням наших стратегічний пріоритетів, таких як рух до європейської та євроатлантичної спільноти», – каже вона.

Для ефективної роботи потрібна чітка координація згори.

«Вона повинна бути на найвищому рівні Це просто необхідно, щоб прем’єр-міністр взяв на себе координацію по підготовці плану. Окрім того, на даному етапі важливо забезпечити експертну підтримку та нагляд за використанням коштів, над формування плану. Для цього потрібно залучити ключових експертів, галузеві асоціації, команди мерів, асоціації міст і громади, що знають про потреби на місцях. Обов’язково треба розділяти політичний та експертні рівні. Для політичного – створити коаліцію партнерів, до якої б увійшли всі ключові донори: Канада, США, ЄС, Великобританія, Японія. А от на експертному треба створити раду, яка буде базуватися в столиці і забезпечувати експертну підтримку, імплементацію плану відбудови», – переконана вона.

Марія Голуб назвала п’ять ключових моментів на які треба звернути увагу під час роботи над планом відновлення України:

  1. Документування. Важливо максимально документувати усі інфраструктурні втрати, які треба компенсувати. Цьому моменту на даному етапі варто приділяти максимальну увагу. Потрібно розуміти, що саме ми будемо  відновлювати.
  2. Україна повинна вибудувати пріоритети в партнерстві зі своїми ключовими союзниками. Ініціативи, що вже лунають від наших друзів, мають  бути добре скоординованими. Адже чимало країн після війни готові нам допомогти з відбудовою та відродженням. Проте тут треба працювати за чіткою, детально проробленою стратегією, аби не вийшло, що одні сектори у нас переґрантовані а інші – відчувають брак фінансування.
  3. Євроінтеграційна складова. Її треба враховувати ще на перших етапах написання плану. Україна днями передала вже заповнений опитувальник європейській стороні. І відповідно зараз продовжуються дискусії про отримання статусу кандидата. А цей статус надасть нам додаткові фінансові можливості. Це і доступ  до структурних фондів ЄС, і включення  України у формування всіх політик ЄС, і створений  нещодавно трастовий фонд на підтримку України. Всі ці аспекти потрібно враховувати. Ми маємо чітко розуміти наші потреби та продовжувати вести діалог і працювати – чим більше ми робимо, тим більше ми отримуємо. І це дасть можливість швидше відновити країну.
  4. Смарт-спеціалізація України. Момент відновлення – це наш унікальний шанс не просто модернізувати країну, а у деякій мірі, відбудувати її з нуля. І це будівництво має іти з урахування смарт-спеціалізації. Отже, вже сьогодні варто переосмислити стратегічну роль України в усіх фінансових, інфраструктурних, логістичних ланцюгах, і побачити, які сторони у нас сильні, а які потрібно пропрацювати. Зараз важливо стати не просто країною, яка постачає сировину, а переорієнтуватися і продукувати товари з високою доданою вартістю. Тільки тоді ми зможемо активно закріпитися на торгових та економічних позиціях у світі. Це наш величезний шанс яким треба скористатися!
  5. Незалежні регіональні банки розвитку. Це дуже крута ініціатива! Її вже обговорюють. Вона добре відгукнеться в ідеях децентралізації України. Чому? Бо ці банки будуть у прямому доступі до громад та місцевого бізнесу і у найшвидший спосіб зможуть надавати консультації і фінпідтримку. І, до речі, ми маємо наполягати на тому, щоб більшість допомоги була безповоротною – гранти. А якщо це кредити, то під мінімальний процент. Але! Всі гроші мають бути в обмін на реформи.

«Україна має прямо зараз, на етапі відбудови, продовжити йти шляхом реформ. І війна не може бути виправданням того, що, наприклад, зупинитися реформа судової системи чи у сфері митниці. Нам у перші ж дні після перемоги критично важливі інвестиції, а вони прийдуть лише туди, де буде все працювати чітко, прозоро та злагоджено. Тому це ті реформи, які потрібно пришвидшити уже зараз, навіть у період ведення бойових дій. Так, цей шлях буде непростим,, можливо навіть болючим, та без цих змін нам буде складно швидко відбудовувати країну», – резюмувала Марія Голуб.

Поділитись в соцмережах