Підрив Каховської ГЕС росією – це воєнний злочин та екоцид не лише проти України, а й всього світу. ООН згідно зі своїми принципами мала б одразу засудити його. Проте коли вчора російські окупанти знищили ГЕС, миттєвої реакції не послідкувало.
«На жаль ми бачимо, що реакція ООН не є такою швидкою, як хотілося б. Тут, звичайно, проблема самої інституції. Ми бачили багато разів на скільки неефективним став цей майданчик», – сказала в ефірі «5 каналу» Катерина Мусієнко, експертка Мережі «АНТС» з міжнародних відносин.
За її словами позитивним фактом є те, що чимало лідерів Європейського Союзу і Заходу вже висловили дуже конкретні застереження і засудження дій Росії.
«Ми маємо заяви Генсека НАТО Єнса Столтенберга, президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, президента Європейської ради Шарля Мішеля та багатьох інших публічних осіб, які дуже чітко висловилися, що це міжнародний військовий злочин, – сказала вона. – Це пряме порушення Женевської конвенції і Росія понесе за це покарання».
Експертка каже, що така чітка позиція важлива, зокрема для тих країн, які знаходяться на певній відстані від Росії, як, наприклад, країни Африки і Бразилія, для яких ситуація не є «такою однозначною».
«Саме тому важливим є кожен голос. І, сподіваюся, що саме цей голос вплине на зміну позиції інституцій, таких як ООН і ми матимемо їх сильну позицію та засудження цього злочину».
Мусієнко наголошує, що під час Радбезу ООН дискусія має бути відвертою.
«Дуже важливо показати всі факти. В ООН дуже багато країн і, на жаль, не всі країни глибоко розуміють ситуацію в Україні, є багато таких, які знаходяться під російським впливом, під впливом пропаганди і дезінформації. Тому Україна має чітко все «розкласти поличкам» і кваліфікувати цей злочин згідно міжнародних документів. Мають бути вказані наслідки такого рішення і головне – переданий меседж: «Які наслідки це має для всього світу, для всієї спільноти?» росія не просто вчинила злочин в Україні і він стосується не лише нашої країни. Це техногенна катастрофа світового масштабу. Саме через те, що це впливає на архітектуру безпеки. Це порушення базових документів, базових конвенцій і угод світового порядку. А що Росія може зробити далі? Це питання так само має звучати. Наскільки небезпечно є Росія, якщо вона зовсім не знає жодних кордонів? Має бути дуже чітко озвучено, що це не проблема тільки України. Це певний тест для всієї спільноти. Чи посиляться зараз санкції? Чи буде нарешті введено санкції проти Росатому, проти всієї ядерної інфраструктури росії? Чи буде введено санкції на тих західних виробників, що досі постачають запчастини для безпілотників, які щоночі б’ють по Києву? На цьому засіданні нас чекає дуже відверта дискусія про те, що ми переживаємо зараз зміну світового устрою і потрібно реагувати поки не за пізно, поки ще ця інституційна архітектура, ООН й інші такі світові майданчики, можуть щось зробити».
Більше у відео: