
З січня по травень 2025 року в рамках проєкту «Разом до екологічної демократії, справедливості та верховенства права в Україні» проходив Всеукраїнський конкурс на кращу журналістську публікацію, що висвітлює нагальні екологічні проблеми України.
Організовуючи цей конкурс, ми ставили за мету підвищити якість і видимість журналістських матеріалів, присвячених проблемам довкілля в Україні, а також підтримати журналістів, які глибоко й професійно висвітлюють екологічні теми.
Через механізм номінацій ми прагнули не просто виявити найкращі публікації на екологічну тематику за 2024 рік, що привернули увагу до критичних проблем довкілля в умовах війни — таких як забруднення земель, мінна небезпека, вирубка лісів, знищення водних ресурсів — але й підтримати журналістів, які працюють на перетині екології, прав людини, безпеки та сталого розвитку. Ми хочемо тим самим всебічно сприяти екологічній журналістиці, як інструменту контролю, освіти та впливу на політики, бо це надихає нових авторів і редакції системніше підходити до теми охорони природи, біорізноманіття та екологічних злочинів.
В процесі роботи над номінацією ми сформували перелік якісних матеріалів, які варто використовувати в адвокаційній, просвітницькій та експертній роботі та підвищити суспільний інтерес до теми екологічних наслідків війни та охорони природи загалом.
Віримо, що конкурс має важливе суспільне значення, оскільки він підсилює голос громадськості — адже публікації, що перемогли, мають потенціал впливати на рішення органів влади, донорів, міжнародних організацій.
Формат конкурсу було обрано номінаційним — за аналогією з «Оскаром», тобто без відкритого прийому заявок. Ми провели ретельний аналіз публікацій на теми екології, довкілля, охорони природи, біорізноманіття, ревайлдингу, ПЗФ тощо і виявили 42 роботи, 32 авторів, що відповідали заданим критеріям і були у відкритому доступі.
Також 27 публікацій експерта АНТС Олега Листопада були включені до списку матеріалів як позаконкурсні, з метою охопити ширший спектр проблем, з якими стикаються сьогодні природа та природоохоронці. До кожного матеріалу ми підготували коротку анотацію.
Таким чином ми сформували добірку найкращих журналістських матеріалів про проблеми довкілля за рік — від аналітики до репортажів із місць, де природа чинить опір байдужості.
Цей список ми поширили на наших інтернет-ресурсах з проханням до усіх читачів доповнити його. На наступному етапі ми відібрали десять кращих, на нашу думку, робіт, що склали фінальний шорт-лист.
Оцінювання публікацій здійснювалося експертами з наступних організацій:
- ГО «Мережа захисту національних інтересів “АНТС”»,
- МБО «Екологія. Право. Людина»,
- ГО Центр протидії корупції,
- ГО Save Dnipro
За такими критеріями:
- актуальність і значущість теми,соціальний або практичний вплив;
- глибина розкриття проблеми;
- достовірність джерел;
- якість і зрозумілість викладу.
Кожен експерт проводив оцінювання незалежно, кращі матеріали були визначені за сумою балів.
Результати
За підсумками голосування, дві публікації набрали однакову найвищу кількість балів і спільно стали переможцями конкурсу:
- «Чи доживу, поки розмінують? Біль фермерів і їхні мінні поля», автор Оксана Іваницька, Hromadske;
- «Зруйновані ліси, забруднені річки та отруєні землі: екологічні наслідки війни», автор Дмитро Сімонов, Українська Правда.
Нагорода переможцям:
- ексклюзивна футболка «Примусимо росію заплатити за екологічні злочини»,
- участь у відеоінтерв’ю з громадською діячкою та народною депутаткою VIII скликання Ганною Гопко у рамках проєкту «Суб’єктивно, але правдиво».
Щиро дякуємо всім авторам, які своєю роботою формують екологічну свідомість суспільства, та висловлюємо особливу подяку членам журі за їхню професійну оцінку і підтримку.
Фактично, це не лише відзначення кращих, а й інвестиція в майбутнє екологічної свідомості України.