Основне сьогодні дати Україні можливість захистити себе, забезпечивши більше зброї.
На цьому вкотре наголосила очільниця мережі захисту національних інтересів Ганна Гопко, під час ефіру на «Українському радіо».
«Попри червоні доріжки, попри такий настрій, коли всі говорять про великі інвестиції, презентують амбітні плани, на фронті захисники щодня віддають життя, захищаючи мирне небо світу, особливо Європи, де сьогодні проходить міжнародна конференція з відновлення України, від тоталітаризму. Тому в кулуарах, я відверто кажу: спочатку Україна має завдати військової поразки росії – тільки тоді відкриваються можливості для якихось перемовин. Має бути міжнародний трибунал, виплата репарацій. Чому важливе швидше завершення війни перемогою України? Щоб зупинити смерті наших захисників і зменшити втрати зруйнованої інфраструктури», – заначила вона.
Ганна Гопко | Голова правління Мережі захисту національних інтересів “АНТС”
Також Ганна Гопко підкреслила: питання фінансів на конференції є одним з ключових.
«Де брати гроші на відбудову? Як активи під санкціями перетворити в конфісковане майно, з якого потім можна перевести гроші для відбудови? Бо йдеться уже навіть не про сотні мільярдів».
Про план відновлення
Дуже важливо, що Україна презентувала бачення, як буде виглядати план відновлення, його структура і т.д. Тобто, є відправна точка. Буде ще багато вдосконалень, пропозицій. Після статусу кандидата Україна має рухатись до членства в ЄС. І тут дуже важливі є і реформи, і відповідальність, зокрема світу, у відбудові України. Щоб мрія Романа Ратушного, який загинув за Україну на передодні свого 25-річчя, здійснилася: він хотів жити в сильній, заможній країні, де є верховенство права, рівність.
У самому Європейському Союзі поки немає єдиного спільно виробленого бачення: якими будуть механізми співпраці із іншими країнами, Велика Британія, Канада? Якими будуть механізми фінансування відібраних проектів? Але найголовніше, що сказав прем’єр Чехії, яка зараз головує в ЄС: «Ми не знаємо коли буде перший день відбудови після перемоги». Тому зараз надважливо дати Україні можливість захистити себе, забезпечивши більше зброї.
Про ресурси
Російська збройна агресія – це війна на виживання. У кого буде більше фінансових ресурсів, військового забезпечення, бойового духу, той переможе. Тому Україну важливо забезпечувати ресурсами на різних фронтах, щоб виграти цю війну. Тому ми говоримо про збільшення підтримки і ще головне – це змінити стратегію щодо пришвидшення перемоги.
Нам варто звернути увагу, що є певні зобов‘язання надавати Україні гроші для покриття бюджетного дефіциту. Це критично важливо бо для продовження боротьби на полі бою нам потрібно утримувати та забезпечувати армію, здійснювати соціальні виплати. Тому те, що тут сьогодні говорять про план відновлення, це ознака того, що світ врить у перемогу України.
Про бізнес
Нам треба працювати через європейські фінансові інституції, європейські інвестиційні банки, які мають свої програми від макро до мікро фінансування, підтримки розвитку економіку. Але для України дуже важливо – поява спроможного, заможного середнього класу. Для того, щоб весь той бізнес, який зараз всі свої заощадження, останні особливо 4 місяці повномасштабного вторгнення, віддав на ЗСУ, він мав доступ до дешевих грошей. Тобто, не кредити під 20%, а дешеві гроші, щоб вони могли закуповувати виробничі потужності на перспективу. І це якраз дуже важливо, щоб не було в майбутньому монополій в різних секторах і галузях. Під час війни, треба продовжувати залучати ресурси для стороння робочих місць, навіть невеличкі соціальні підприємства для вимушено переміщених осіб чи для бізнесу від сільського господарства та ін, які мають продовжувати працювати на ВВП. Щоб ми далі, не зважаючи на війну, могли не лише за рахунок зовнішніх позичень втримувати на плаву спроможність виплат, але й були якісь внески до бюджету.
Про роботу в кулуарах
Окрім офіційної презентації, є важливою робота в кулуарах, де представники різних урядів, міжнародних організацій, фінансових установ. Саме тут є можливість почути неформальні бачення, фідбек на презентацію уряду і бачення ЄС щодо відбудови. У такому спілкуванні інколи є можливість почути більше, аніж на офіційних презентаціях.