Які європейські цінності для Вас особливо важливі? Рівність, демократія, права людини, правова держава, свобода слова, сильне громадянське суспільство, єдність. Такі думки учасниць і учасників тренінгів «Координаційна рада як платформа для участі вразливих груп населення» у шести місцевих громадах, які знаходяться в шести різних регіонах України, але об’єднані прагненням створити умови для інклюзивного та рівноправного суспільства.
Україна знаходиться на шляху євроінтеграційних перетворень. Повномасштабна війна не змінила це прагнення. В той же час вона зумовила значну кількість проблем і викликів, з якими місцеві громади ніколи не стикалися до цього. В першу чергу, це стосується життя і особливо здоров’я людей, які проживають у громаді та які приїхали до цієї громади. Внутрішньопереміщені особи, жінки, ветерани, особи з інвалідністю та інші вразливі групи населення в більшості випадків не долучені до процесів прийняття рішень і озвучення власних гострих проблем – як існуючих, так і нових, які виникли в результаті війни.
Координаційна рада є одним із дієвих механізмів залучення громадян, особливо вразливих груп до процесів прийняття рішень. На шести навчальних тренінгах «Координаційна рада як платформа для участі вразливих груп населення у відновленні громади» тренерка Оксана Дроздовська, консультантка НДІ, менеджерка з комунікацій і партнерства благодійного фонду «Єдність» за майбутнє» детально ознайомила учасниць і учасників з механізмом створення Координаційної ради, повноваженнями Координаційної ради, залученням представниць і представників громадськості і вразливих груп до роботи в Координаційній раді та поділилася прикладами успішної роботи та ефективної міжсекторальної взаємодії та співпраці влади і громадянського суспільства.
В тренінгах взяли участь 113 учасниць у шести цільових громадах проєкту: Бердичівська громада (Житомирська область), Ніжинська громада (Чернігівська область), Миронівська громада (Київська область), Новоукраїнська громада (Кіровоградська область), Первомайська громада (Миколаївська область), Дунаєвецька громада (Хмельницька область).
Створення у громаді Координаційної ради з питань підтримки сім’ї, ґендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім’ї, протидії торгівлі людьми та впровадження Національного плану дій з виконання резолюції Ради безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» дає можливості:
- Ефективно координувати роботу всіх управлінь, інституцій, відомств, організацій і отримувати актуальну інформацію про виконання місцевих, державних програм і виклики, з якими стикаються під час їх реалізації;
- Залучити представниць і представників громадськості та вразливих груп населення шляхом включення їх до складу Координаційної ради;
- Озвучення гострих проблем, які потребують міжсекторальної співпраці та взаємодії, підтримки з боку громадськості та пошуку шляхів їх вирішення.
Завдяки інтерактивному формату тренінгу були обговорені та напрацьовані пріоритетні напрямки діяльності Координаційної ради у громаді та питання, які потребують першочергового розгляду.
Кожна громада має свої особливості, зумовлені географічним розташуванням, економічними аспектами, водночас, є основні питання, які є ключовими для всіх громад:
- В першу чергу, це питання протидії посттравматичним стресовим розладам (ПТСР) у військових, надання ефективної психосоціальної реабілітації для військових, а також для тих, хто пережив стрес – і місцеві жителі, і внутрішньо переміщені особи;
- Надання комплексної допомоги для внутрішньо переміщених осіб, особливо з вразливих груп населення;
- Створення доступної інфраструктури в громаді для осіб з інвалідністю та маломобільних громадян в зв’язку з тим, що війна зумовила значне збільшення осіб, які отримали інвалідність: як дорослі, так і діти, як військові, так і цивільні;
- Запобігання і протидія гендерно-зумовленому насильству і домашньому насильству, бо значно збільшилася кількість таких випадків як у родинах, де є військові, так і в родинах, де раніше не фіксувалися подібні випадки. Ситуація в родинах з високим рівнем ризику насильства погіршилася. Війна негативно впливає на психіку, а це веде до зростання рівня агресії та насильства в сім’ї;
- Робота з молоддю для активного включення до життя громади, профілактика негативних явищ серед молоді, зумовлених і посилених війною;
- Національно-патріотичне виховання, питання культури та ідентичності, що є основою для держави.
У Бердичівській громаді відзначили, що питання організації та надання ефективної психосоціальної допомоги є надзвичайно важливим. Створення притулку або центру для одиноких людей похилого віку є актуальним для Ніжинської громади.
У Миронівській громаді наголошують на важливості координації реалізації молодіжної політики та національно-патріотичного виховання. Учасниці та учасники з Новоукраїнської громади зацікавлені в питаннях прав жінок, зокрема, організації послуг професійної няні (в тому числі, безкоштовних для вразливих груп жінок і чоловіків), щоб жінки мали можливість вирішити свої питання та бути впевненими в безпеці та догляді за дітьми, а також здоров’я, що включає пропаганду здорового способу життя для всіх жителів, починаючи з наймолодшого віку й ефективні та якісні медичні послуги.
У Первомайській громаді є актуальними проблеми працевлаштування та транспортної доступності, особливо для сільської місцевості та осіб з інвалідністю. У Дунаєвецькій громаді відзначили, що діти потребують додаткової уваги, зокрема, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з сімей у складних життєвих обставинах, а також потрібно підтримувати батьків, які виховують дітей з особливими освітніми потребами.
Тренінги були надзвичайно корисними для учасниць і учасників:
- 83,5% відзначили, що тренінг і лекторка були надзвичайно цікавими, і з радістю долучатимуться
- до подібних ініціатив і надалі;
- 80,7% відзначили, що отримали багато нових знань;
- 62,4% відзначили, що спробують використати з користю для мешканців через участь у громадських ініціативах;
- 30,3% ділитимуться набутими знаннями зі знайомими, рідними та колегами по роботі.
На тренінгах було наголошено на важливості роботи Координаційної ради як практичного інструменту для залучення вразливих груп до прийняття рішень, посилення демократичних процесів у громаді, що є невід’ємною складовою процесу євроінтеграції України.
Тренінги були проведені в рамках проєкту «Моделі участі в українській реконструкції», який реалізується «Мережею захисту національних інтересів ANTS» за участі Інституту «Республіка», ВІ «Активна Громада» та «Смарт Медіа» під егідою «Національного Демократичного Інституту» (NDI).
Фокус проєкту зосереджено на роботі з громадським сектором та представниками різних соціальних (вразливих) груп для моніторингу поточної ситуації та пошуку шляхів для формування стратегій соціально орієнтованого розвитку громад включно зі збором інформації про економічну ситуацію, супутні збитки спричинені військовими діями та розробку планів відновлення.
Оксана Дроздовська,
консультантка Запорізької обласної асоціації жінок-депутаток місцевих рад