Що буде з доларом у наступні кілька місяців? До яких позначок зміцниться національна валюта? Коли на гривню може очікувати девальвація?
Саме ці питання керівник аналітичного відділу Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Ілля Несходовський коментував у ефірі «ГІТ».
«На курс долара вплинуло два фактори. Перший – в Україні зараз знаходиться значна фінансова допомога і вона заходить у валюті. Зокрема, дефіцит державного бюджету на цей рік у нас складає 38 млрд доларів. Так, звичайно, поки ми на загальну суму 38 млрд ще не домовилися, проте основні домовленості маємо: 18 мільярдів нам дає Європейський союз, 10 млрд – Сполучені Штати Америки. Також іде мова про 15 мільярдів євро, які нам мають надати Міжнародний валютний фонд. Таким чином, в Україну заходить значна сума валюти. Другий фактор – ми відстрочили наші сплати по комерційним багам по євробондах, на два роки. Як результат, в України зараз немає виплат в доларах, за виключенням лише тільки нашої заборгованості перед Міжнародним валютним фондом. Ми їх виконуємо в повному обсязі й знову ж таки це зменшує попит на валюту, – каже Ілля Несходовський. – Так, у нашої економіки стан суттєво погіршується, по торговельному сальдо значний мінус – більше двох мільярдів доларів, проте трошки краща ситуація по послугам. Отже, в сукупності цих моментів, а також такі тимчасові фактори як, зокрема, наприклад, дія Національного банку щодо збільшення норми резервування, що відповідно у банках збільшила потреби у гривні, і це призвело до того, що деякі банки продавали частину валютних своїх заощаджень, щоб відповідно виконати встановлений норматив. До того ж селяни готуються до посівної, і це також активно впливає на продаж валюти».
За словами аналітика на зміцнення гривні впливає і продаж українцями власних заощаджень.
«У людей скоротилися доходи, дехто втратив роботу, тому змушений продавати валютні заощадження. Тому в цілому укріплення національної валюти – це на даний момент є закономірно. Єдине, що факт прискорення такого, скажемо, укріплення національної валюти, не є достатньо обґрунтованим. У бік укріплення її штовхнула сукупність тимчасових факторів».
Несходовський прогнозує, що ситуація стабілізується за кілька тижнів.
«Протягом найближчих тижнів стабілізується ситуація, долар буде триматися на рівні близько 38-39 грн. Тренд на укріплення триватиме до літа і може сягнути офіційного курсу, який на сьогоднішній день встановлює 36,6, і звичайно все буде залежати від політики Національного банку», – каже він.
Аналітик «АНТС» наголошує, що сильне укріплення національної валюти, не є сприятливим фактором для України.
«Бо в даному випадку наші імпортери отримають менше гривні, а також експортери отримають її менше. це вдарить по нашим виробникам».
Ілля Несходовський наголошує, що ситуація з украплення валюти триватиме точно до літа, а далі все залежатиме від врожаю:
«Національна валюта поступово укріплюватиметься до літа. Пам’ятаєте, були прогнози про долар по 50 грн. Такі прогнози абсолютно безпідставні. Якби до нас не надходила міжнародна допомога, можливо, вони б мали місце. Але нам надходить значний обсяг фінансової допомоги, тому ці прогнози нереалістичні, – каже він. – А от восени ситуація залежатиме від того, яким буде врожай. А чому? Тому що, ми зможемо засіяти десь приблизно 60%-70% наших посівних площ. Ми не можемо засіяти на окупованих територіях, та на сільгоспугіддях, які заміновані чи під обстрілами. Як результат – втратимо виручку за однією із основних статей нашого доходу – це продаж сільськогосподарської продукції. Тому з осені маємо певні ризики девальвації національної валюти»