Економіка рф уже почала стискатися і ця тенденція лише набиратиме обертів.
На цьому наголошує керівник аналітичного відділу Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Ілля Несходовський».
«5 грудня набула чинності заборона на імпорт російської нафти, що доставляється морем – це перший вектор нафтових санкцій. Нагадаю, що саме експорт нафти і нафтопродуктів генерує найбільший виторг для рф. Тому ця заборона безпосередньо вдарила по російським доходам. До того ж варто нагадати ще один момент – нафтовий виторг скоротився ще до початку введення санкцій на 25%. Тому зараз скорочення доходів тільки набирає обертів. У бюджеті росії закладено вартість барелю нафти – 70 доларів, а він уже коштує 50. До всього нафта відтепер буде йти дуже складним логістичним шляхом. Якщо раніше вона була вже за кілька днів у Європі, то тепер, щоб дістатися, наприклад, Індії, потрібно обітнути Євроконтинент, пройти Суецький канал, Індійське море, аби продукт потрапив до покупця», – каже Ілля Несходовський.
Як наслідок, через такі високі логістичні витрати, які будуть нести компанії, російський бюджет фактично нічого не отримає.
«Оскільки вся російська економіка побудована на нафтогазових доходах, то коли їх надходження припиняються, далі йде «ефект доміно». Скорочення видобутку нафти потягне за собою і проблеми у суміжних галузях, тому руйнуватися почне весь ланцюжок. Узагалі вся спіраль економіки рф трималася на ін’єкції нафтогазових доходів, якої зараз немає. Як результат – їх економіка почала стискатися, і буде робити це ще більше», – каже аналітик.
Несходовський переконаний: заборона на імпорт російської нафти, що доставляється морем масово вдарить по бюджету агресора.
«Нафтогазові доходи для них є визначальними. Від ситуації уже страждає їх металургійна, вугільна та переробна промисловості. А у Китаю якраз зараз проблема з коронавірусом, там вже хворіє майже чверть населення. Вони закривають цілі регіони, їм не потрібна нафта, метал, вугілля. Як результат – немає для росії альтернативи. Тому поки все складається на нашу користь – навіть природні чинники – найтепліша зима в Європі. Як би в росії не хотіли, щоб вони зараз там замерзали, але термометри показують плюс. Ціна на газ вже впала нижче, ніж до початку воєнних дій, і це ще не межа».
5 лютого 2023-го набуде чинності обмеження на імпорт російських нафтопродуктів, що спричинить ще більший крах в економіці агресора.
«Якщо ти не продаєш, такий продукт як мазут, то маєш спинити повністю нафтовидобування. А мазут ні Китаю, ні Індії не потрібен. Його використовувала Європа, а вона відмовляється зараз. Тому все погане для них ще попереду», – наголошує керівник аналітичного відділу «АНТС».
Щодо до ситуації в українській економіці, то Ілля Несходовський бачить ряд позитивних моментів.
«При правильному управлінні економікою ми отримаємо чудові результати за підсумками року. Завдяки міжнародній підтримці є ряд позитивних моментів. Тому прогноз уряду щодо 28% інфляції вважаю песимістичним. Думаю, що ця цифра буде не більше 15%, враховуючи тенденції, які були попереднього року. Щодо курсу долара: через наплив фінансової допомоги, він має ризик укріпленням. На скільки це добре – спірне питання. Я не вважаю що це дуже добре, тому важливо, щоб НБУ вів правильну політику і продовжував стримувати курс, навіть тоді коли є фактори по укріпленню. Це дасть нам можливість підтримувати економіку», – наголосив експерт.