Багато громад, бізнес, природоохоронні інституції нашої країни стикаються з наслідками війни для довкілля. Це вирви від ракет, дронів, наслідки пожеж та руйнувань, що втілюється в забруднення повітря, ґрунтів, води, опосередковано і рослин, має шкідливі наслідки для людей і тварин.
Постає питання: як оцінити шкоду? Технічний етап оцінки (а є ще економічна та правова оцінка) починається з лабораторних аналізів. Для того, щоб у майбутньому уможливити притягнення агресора до відповідальності, в тому числі до відшкодування збитків, забезпечити заходи з відновлення слід зробити перший крок, та оцінити і задокументувати стан землі, водойми, інших компонентів біосфери.
Куди звернутись?
Що робити, якщо у вашій громаді, на території вашого підприємства відбувся злочин проти довкілля (обстріл, влучання ракети, підрив міни тощо)?
У першу чергу треба звернутись до найближчого до вас підрозділу Державної екологічної інспекції та до Спеціальної екологічної прокуратури. Але оскільки на сьогодні ці інституції не мають лабораторій, які сертифіковані за міжнародними стандартами, варто паралельно самим потурбуватися про збір доказів нанесення збитків довкіллю. Хоча здається, що сьогодні це ще не на часі, війна триває, але коли настане момент, коли можна буде вимагати від агресора відшкодування збитків, треба бути вже готовими. І тому варто звернутися до фахівців, які вміють відбирати проби і аналізувати їх.
В Україні працюють лабораторії, що досліджують стан довкілля. Вони мають різні інституційні форми, по-різному оснащені, по-різному сертифіковані та акредитовані. Саме тому, ми, ГО Мережа захисту національних інтересів АНТС зробили спробу укласти БАЗУ ДАНИХ ЛАБОРАТОРІЙ З ОЦІНКИ ШКОДИ ДОВКІЛЛЮ та спільно із партнерами з ГО Save Dnipro для вашої зручності нанесли інформацію на інтерактивну карту України, а також додали окремим списком.
Клікнувши на посилання вище ви знайдете найближчу до вас лабораторію, яка здійснює аналіз стану довкілля за напрямком, який актуальний саме для вас — вода, грунти, повітря, біологічні матеріали, тощо, отримаєте дані про її контакти, вартість та спектр послуг і т.д.
Наша база даних включає 206 лабораторій в різних областях України, але, тим не менш, не є повною та дуже точною. Це лише допоміжний інструмент для тих, хто хоче знайти лабораторію для оцінки збитків довкіллю від російської агресії. Тобто, наша база даних допоможе у початковому орієнтуванні — підкаже кілька найближчих лабораторій, покаже, чи мають вони потрібні вам компетенції, надасть первинні контакти. Але у точності та достовірності цієї інформації на даний момент вам доведеться переконатися самим. Усе дуже швидко змінюється, війна триває і вносить свої корективи.
Примітка 1. Важливо діяти оперативно, оскільки деякі з шкідливих речовин з плином часу стає визначати важко, а то й узагалі неможливо.
Примітка 2. Якщо ви передбачаєте потребу у таких дослідженнях, закладайте відповідні кошти у ваші бюджети.
Примітка 3. Наполегливо рекомендуємо звертитись у першу чергу до лабораторій, які мають міжнародний сертифікат EN ISO/IEC 17025:2017 Цей стандарт містить вимоги до лабораторій, які дозволяють їм продемонструвати, що вони діють компетентно та здатні отримувати достовірні результати. Лабораторії, які відповідають цьому стандарту, також діятимуть у цілому відповідно до принципів ISO 9001. Такі лабораторії вносяться до реєстру НААУ — Національної агенції акредитації України. Ця установа веде реєстр ООВ, органів з оцінки відповідності, випробувальних центрів/лабораторій.
Деякі технічні зауваження до складеного нами переліку лабораторій:
- Запис у нашій базі даних «біологічні матеріали» внесено якщо у такому формулюванні це є у описі послуг лабораторії.
- Є три лабораторії Державної установи «Інститут гігієни та медичної екології ім. О. М.Марзєєва Національної академії медичних наук України», кожна зі своєю спеціалізацією.
- Прочерк в графах елементів біосфери означає, що ми або не знайшли таку послугу у переліку тих, що надаються, або у цьому переліку не вказано прямо про надання такої послуги. Хоча насправді це може бути замасковано, наприклад, словосполученням «вимірювання фізичних параметрів і факторів об’єктів зовнішнього середовища». Тобто, під цими об’єктами може, наприклад, розумітися і атмосферне повітря, хоча слів «атмосферне повітря» у описі послуг може і не бути.
- Ми не вказували аналізи якої саме води — питної чи з відкритих водойм — робить лабораторія, хоча подекуди це зазначено у описі послуг. За великим рахунком, після тих злочинів, які чинить рф, у водопроводи можуть потрапляти усі ті ж самі речовини, що й у відкриті водойми. Особливо якщо водопровідні мережі зношені, якщо через перебої з електропостачанням тиск води у них час від часу падає і відбувається проникнення забруднених ґрунтових вод у водопровід. Можливо, деякі установи коли зазначаючи можливість аналізувати «воду питну», таки дійсно мають на увазі бутильовану воду. Але у кожному разі це варто уточнювати.
- Щодо аналізу якості повітря, то ми не заносили у таблицю ті установи, які оцінюють якість повітря у приміщеннях.
Ми сподіваємося, що ця інформація стане в нагоді всім зацікавленим сторонам. Також будемо вдячні за ваші відгуки щодо цієї бази, за уточнення та доповнення до інформації, яка у ній зазначена.
Для питань та пропозицій просимо звертатися до Олега Листопада oleglystopad2007@gmail.com та Олени Сас olena.sas@ants.org.ua
Здійснено в рамках проєкту «Together for Environmental Democracy, Justice, and the Rule of Law in Ukraine» (TEDJusticeROL), фінансованого The U.S. State Department, Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (DRL).