Чому варто залучати бізнес та громадськість до планування місцевого економічного розвитку? 

Розвиток кожної громади невід’ємно пов’язаний з одним важливим індикатором — рівнем синхронізації між органами місцевого самоврядування та локальним бізнесом / лідерами суспільної думки в межах територій.

Під час реалізації проєкту «Зміцнення співпраці між органами місцевого самоврядування та підприємствами у сфері місцевого економічного розвитку територіальних громад Волинської області» команда Мережі захисту національних інтересів «АНТС» (за підтримки американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА») активно напрацьовувала механізми та рекомендації для 10 цільових громад (Володимир-Волинської, Рожищенської, Боратинської, Горохівської, Зимнівської, Вишнівської, Шацької, Ківерцівської, Любешівської, та Локачинської) щодо покращення цього компоненту. 

Ми системно долучали місцеві бізнеси та громадськість до усіх проєктних ініціатив задля збору максимально релевантної інформації та формування цілісної картини поточної соціально-економічної ситуації включно з проблемними аспектами функціонування громад та кристалізацією конкурентних переваг для планування подальшої роботи. 

За час реалізації проєкту нам вдалось провести понад 15 освітніх заходів (до яких доєдналися 123 учасники) за участі усіх зацікавлених сторін щодо методів адаптації бізнесу в умовах криз, відновленню діяльності під час війни, переорієнтації на нові ринки, проєктування та запуску індустріальних парків, залучення інвестицій та інструментів місцевого економічного розвитку. 

Також активні представники громадськості були долучені до складу робочих груп, які допомагали проєктній команді напрацьовувати рекомендації з місцевого економічного розвитку та цільові програми спільно з представниками ОМС з урахуванням актуальних можливостей та потенціалу кожної окремої громади. Досвід виявився позитивним й продемонстрував ефективність такого підходу під час розробки стратегічних рішень, адже в умовах перманентних безпекових викликів та продовження режиму воєнного стану залучення прямих іноземних інвестицій виглядає проблематичним. Тому економічний розвиток громад станом на зараз насамперед залежить від ефективного використання наявних внутрішніх ресурсів, які можливо використовувати для інвестування в місцевий економічний розвиток. 

Ще один важливий етап роботи з представниками локального бізнесу та громадськості — це проведення опитувань на різних етапах реалізації проєкту, адже це дозволяє відстежувати динаміку соціальних змін та настроїв. Перед формуванням підсумкових стратегічних рекомендацій з місцевого економічного розвитку ми провели 10 фокус-групових досліджень до яких доєдналися 108 респондентів (представники громадського сектору та бізнесу). 67% респондентів  зазначили, що переглядали стратегії розвитку власних громад «частково або повністю», а 79% переконані у необхідності залучати громадськість до консультацій на етапі планування фундаментальних рішень — це свідчення значного потенціалу, який доречно використовувати ОМС в майбутньому. 

За результатами фокус-групових досліджень було визначено, що до числа найбільших викликів, які гальмують розвиток громад Волині переважно відносяться проблеми національного масштабу — продовження режиму воєнного стану та суміжні політико-економічні виклики, перерозподіл ПДФО та дефіцити бюджетів, демографічна криза. Разом з тим респонденти виокремили пріоритетні кроки для підвищення інвестиційної привабливості громад, серед яких: 

  • Створення програм грантової підтримки (з боку ОМС) малого та середнього бізнесу — збільшення видатків на економічну діяльність. 
  • Посилення міжнародної співпраці (участь у грантових програмах / проєктах). 
  • Нарощування пабліцитного капіталу громад (проведення медійних кампаній задля популяризації конкурентних інвестиційних переваг).

Усе це було враховано під час розробки комплексу рекомендацій з місцевого економічного розвитку, які будуть імплементовані в розрізі кожної партнерської громади. Активне залучення стейкхолдерів від громадськості та представників локального бізнесу дозволяє з оптимізмом дивитись на динаміку економічного розвитку цих територій, адже 87% респондентів планують надалі інвестувати власний час та кошти в майбутнє своїх громад. 

Ця публікація була представлена Мережею захисту національних інтересів «АНТС» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Публікація стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст публікації є винятковою відповідальністю Мережі захисту національних інтересів «АНТС» та не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

Поділитись в соцмережах