Законопроєкт про забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю буде ухвалено цьогоріч

Голова Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова розраховує, що законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» (№5344-д) буде ухвалено в 2023 році.

Про це вона сказала під час круглого столу на тему: Працевлаштування людей з інвалідністю: європейські перспективи в Україні» в Медіацентрі «Україна – Укрінформ».

За словами народної депутатки, відповідний законопроєкт надає можливості реалізовуватися в роботі всім людям, які втратили «якийсь функціонал», так, як цього вони хочуть.

Третякова зауважила, що документом пропонується поширити норму про квоту на працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4% середньооблікової кількості штатних працівників (якщо кількість працівників перевищує 25 осіб) на приватний публічний сектор.

«Це означає, що публічний сектор також буде виконувати цю квоту. Якщо він не буде цього робити, то його будуть штрафувати», – додала вона.

Голова Комітету ВР з питань соцполітики та захисту прав ветеранів уточнила, що такі фінансові штрафи спрямовуватимуться до Фонду людей з інвалідністю – на розбудову «розумних робочих місць», які підлаштовані під певну інвалідність та будуть створені в державному і приватному секторах.

«Інвалідність різнобарвна, тому стандарти створення таких робочих місць — це те, над чим мають попрацювати наші центральні органи виконавчої влади, Міністерство економіки, Міністерство соціальної політики. Такі робочі місця мають бути створені, але вони створитися не зможуть, доки такий законопроєкт не буде ухвалений», – додала Третьякова.

У цьому контексті депутатка підкреслила, що наразі держава надає допоміжні засоби реалізації права на працю для осіб з інвалідністю за рахунок бюджетних коштів, зокрема Міністерства соціальної політики, Національної служби здоров’я, але цільового спрямування грошей виключно на створення робочих місць немає, що створює додаткові бар’єри в трудовому просторі.

«Для того, щоб була безбар’єрність, нам потрібно розвинувати три великих простори. Трудовий простір, громадський простір, де людина з інвалідністю має безбар’єрно пересуватися, і люди навколо мають розуміти, що ми всі різні. І така підтримка один від одного, яка дуже властива українцям, вона мусить перейти і до людей з інвалідністю», – висловила думку голова профільного парламентського комітету.

Водночас народна депутатка наголосила, що законопроєкт повністю імплементує Конвенцію ООН щодо людей з інвалідністю, а також вибудовує правило, яким чином держава має спілкуватися з громадськими організаціями, що представляють людей з інвалідністю.

«Законопроект відповідає повністю конвенціям Міжнародної організації праці, конвенціям ООН, директивам ЄС. Він повністю європейський. Модель, яка там закладається, дуже схожа на польську модель», – зауважила Третьякова.

На її переконання, ухвалення та імплементація законодавчої ініціативи – це надзвичайно важливий наступний крок.

«Тому відкритий шлях народним депутатам, відкритий шлях до ухвалення цього законопроєкту, щоб він був впроваджений. Хотілося б, щоб цьогоріч ми його ухвалили, – резюмувала голова комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.

Як повідомлялося, 22 березня 2023 року Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендував Верховній Раді України розглянути у повторному першому читанні доопрацьований євроінтеграційний проєкт закону №5344-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю».

Джерело: Український вартовий

Публікацію здійснено в рамках програми МАТРА за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Висловлені думки належать лише авторам і не повинні розглядатися як відображення офіційної позиції Посольства
Поділитись в соцмережах