Канада стала першою країною із західних країн, яка законодавчо прописала можливість використовувати на підтримку України конфісковані російські активи. В інтересах, G-7, ЄС та інших країн прийняти аналогічне законодавство, щоб рф платили за відбудову України.
На цьому наголосила Олександра Хичій, президент Конгресу українців у Канаді.
«Я президент Конгресу українців Канади, який представляє інтереси 1,5 млн українських канадців перед урядом Канади. І запевняю вас, що ми щодня на зв’язку з міністрами Канадського уряду і лобіюємо українське питання перед ними… Нам пощастило, що українка Христя Фріланд обіймає посаду прем’єр-міністра та міністра фінансів Канади. І саме завдяки їй Канада стала першою із західних країн, яка законодавчо прописала можливість використовувати на підтримку України конфісковані російські активи, – підкреслила Олександра Хичій. – Канада не э найпривабливішою для російських грошей. Набагато більше цих активів знаходиться у інших країнах. Але важливо те, що Канада проклала шлях для інших своїм прикладом».
Президент Конгресу українців у Канаді зазначила, що в інтересах великої Сімки, ЄС та інших країн прийняти аналогічне законодавство, щоб рф платили за відбудову України.
«Як зазначив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, коли нещодавно відвідав Канаду, що кошти для відбудови України, коли закінчиться війна, не мають оплачуватися платниками податків ні Канади, ні будь-якої іншої держави. Це колосальні кошти, і суми будуть зростати, коли будуть деокуповані території. Тому в інтересах великої Сімки, ЄС та інших країн прийняти аналогічне законодавство, щоб агресори, військові злочинці платили за відбудову України, – сказала вона. – 29 квітня 2022 року заступник прем’єр-міністра Канади прийняла закон про впровадження нового бюджету. Цим законом були прийняті поправки до трьох канадських законів щодо накладання санкцій. Ці поправки впровадили механізми для арешту російських активів. Це закон про спеціальні економічні заходи та правосуддя для корумпованих іноземних посадовців, так званий Закон Магнітського. У 2023 році Канада впровадила додаткові зміни аби посилити режим. Ці поправки будуть більш чітко визначати значення власності та включати також дочірні та афілійовані компанії тих бізнесів, на які будуть накладені санкції. Таким чином Канада зможе більш чітко та ефективно арештовувати та конфісковувати активи дочірніх компаній і афілійованих компаній тих бізнесів, на які накладені санкції. А також тих, хто являється бенефіціарними власниками таких компаній. Які типи власності можуть бути заморожені? Це нерухомість або приватна власність, рухоме або нерухоме майно, активи реальні та віртуальні та ін.
Олександра Хичій наголосила, що у рамках цих процедур передбачається два процеси.
«Прем’єр-міністр або губернатор та Рада можуть видавати наказ, яким арештовуються та конфіскуються активи у Канаді. Активи, які контролюються прямо чи опосередковано якоюсь іноземною країною, або будь-якою особою у цій країні або громадянином цієї країни, який не проживає у Канаді. Звісно, ми дотримуємося чітких процедур закону, і таким чином закон може застосовуватися до міністра так, щоб така власність була виключена. Також має направлятися відповідне повідомлення до будь-якої особи, що може мати якийсь інтерес або права чи часткові права на володіння такою власністю. На додаток міністр закордонних справ може звертатися до суду з вимогою щодо цього закону аби така власність була конфіскована на користь уряду. І у цьому випадку також застосовуються відповідні законні процедури та застереження. Відповідно така власність надалі зможе використовуватись для відбудови закордонної країни для відновлення міжнародного миру та безпеки і для компенсації жертвам агресії. У цьому контексті ще постає питання щодо того, що залишається багато роботи з приводу того, як працювати з активами, які мають імунітет», – сказала пані Олександра.
2022 року уряд Канади оголосив, що використовуватиме нове законодавство проти російського олігарха Романа Абрамовича.
«Канада має намір конфіскувати 26 млн доларів США чи 36 млн канадських доларів у компанії, що належить Абрамовичу. Абрамович також є частковим власником «Євраз», це багатонаціональний виробник сталі з великим заводом у провінції Саскачеван і в Альберті. Заява суду готується і потрібно з’ясувати, чи дійсно і наскільки енергійно Абрамович буде захищати себе перед цим позовом. І поки це законодавство не буде випробуване в суді, багато питань залишаються ще без відповідей».
Також під час промови вона висловила співчуття родинам, які сьогодні постраждали від російського бомбардування та подякувала усім українцям, які хоробро борються не тільки за свою незалежність, а й свободу цілого світу.