Про ефективність Альянсів. В якому стані НАТО підійшло до ухвалення нової стратегічної концепції? З якими викликами зараз зіштовхнувся Альянс перед цим самітом? Чи справлялось та справляється із цими викликами НАТО?

132 Views

Відповіді на ці питання дала учасниця Мережі захисту національних інтересів “АНТС” Оксана Юринець під час онлайн дискусії “Як війна в Україні змінює НАТО? Місце України в новій стратегії Альянсу”, яку ініціювала Громадська мережа “Опора”.

«Ми сьогодні можемо говорити не про те, що має робити Україна, а про те, що, напевно, саме цим самітом доводить, що саме НАТО змінюється. А змінюється воно після активної агресії проти України, після 24 лютого. Цей саміт показав дуже багато.

Рішучі заяви президента України, і громадський сектор, мер Києва Віталій Кличко – збірна команда, яка працює в Мадриді. Сьогодні ми маємо чітке розуміння щодо підписаних вчора угод між двома країнами і Туреччиною, що мали певні зауваження, але ми розуміємо, що вже за кілька тижнів НАТО поповниться ще двома членами – Фінляндією та Швецією.

Цей історичний саміт в Мадриді – фактично добра робота міжпарламентської та парламентської дипломатії. Ратифікація будь-яких угод будь-яких організацій, яка вже зараз розуміє, що фактично за безпековою системою, за ці всі 70 років, за часи Другої світової війни, за часи створення ООН і НАТО, все змінилось. І в цьому році треба дуже швидко і адекватно реагувати.

Україна показує швидкі зміни, свою адаптивність, своє вміння швидко вчитися. Наші Збройні Сили України, Внутрішні війська, Прикордонні війська: ми бачимо їх швидку реакцію. Ми в форматі захисту своїх національних інтересів чітко показали, що Україна спроможна і сьогодні вона є контриб’ютором безпеки.

Дуже важливо, що у Мадриді говорили про реформування НАТО більше, аніж про якісь вимоги до України, які ми могли чути протягом цих років. Дуже важливо, що у цьому форматі змінилась риторика НАТО. Якщо раніше першими висувались питання до Китаю, до його експенсійної політики, саме зараз усі зрозуміти, що загрозою №1 для всього світу є росія. москва, федерація – є загрозою для усього демократичного світу.

Такі події, які є зараз в Україні, вони дуже об’єднують. Вони дають можливість прозріти лідерам. Ми зараз перебуваємо у такий ситуації, коли в самій Україні підтримка НАТО є безапеляційною, як до Європейського Союзу, так і до вступу в НАТО. Тому ми маємо формат євроатлантичної інтеграції фактично до будь-чого, будь-яких своїх змін, реформ, трансформацій. Ми можемо додавати – продовження євроатлантичної інтеграції України. Зміни до Конституції, що були прийняті в лютому 2019 року, це вперше, коли ми заявили дуже голосно і прямо, що ми хочемо, куди ми рухаємось і як ми інтегруємось. Станом на сьогодні, за визначенням багатьох експертів,всі говорять про власне потребу саме трансформації і реформ, які дасть можливість Україні вступу до НАТО.»

Який діалог між НАТО та росією можливий? Щоб цей діалог мав дійсно результат, та не порушував при цьому інтереси України?

«Я однозначно за перемовини, коли росія хоче капітулювати і відповідно веде для себе якісь певні позиції, з точки зору вибачень, реструктуризації, виплат, боргів, які вона завинила за знищення великої території України, за геноцидне вивезення українців, мілітаризуючи та захоплюючи території. Тобто, якщо вона прийде і буде вибачатися, ми будемо тоді розуміти, як отримувати репарації, яким чином і за скільки років ця провина буде заміщена. Я в інший спосіб цього не бачу,» — зазначає Оксана Юринець.

Про сміливість та потреби:

«За таку сміливість, яку проявила Україна, інші країни починають йти тим же шляхом.

Україна сьогодні потребує навіть не сміливості чи чогось такого надзвичайного, а елементарного – аби країни члени НАТО допомогли Україні захистити і їх в тому числі.»

Про росію як терориста:

«Ми розуміємо, що велика держава, яка незрозуміло як створена, – штучне утворення із різних національностей, що іменують себе росіянами. Ми маємо зрозуміти, як воно далі буде існувати в системі того, що там немає демократії, це тоталітарна система. Насправді ми думаємо як інші країни мають визнавати її державою-спонсором тероризму, та про це вже річ не йде, це не спонсор, це вже справді країна-терорист, яка геноцидно знищує українську державу, більше того дуже прямо погрожує іншим країнам-членам НАТО, таким як Польща, країна Балтії.»

Про поведінку України:

«Нам дуже важливо вчитися. Вчитися захищати свої національні інтереси. Ми країна, яка в цьому періоді, не має часу на когось ображатись, ми маємо швидко навчитись використовувати всі можливості, шанси, ситуації, які складаються. Ми маємо бачити виключно свій інтерес.»

No comments

Наша місія – зробити Україну лідером сучасного світу, розкривши її унікальний потенціал трендсеттера через адвокацію національних інтересів.