До кандидатства – сім днів: українці в очікуванні європейського «так»

322 Views

Українське суспільство сьогодні висловлює безпрецедентний рівень підтримки наданню нам статусу кандидата на вступ до ЄС – 97%.  Тож сміливо можна говорити про консолідовану позицію України, яка є свідченням незворотності нашого інтеграційного шляху.

23-24 червня пройде засідання Європейської Ради, на якому країна сподівається отримати статус кандидата на вступ до Євросоюзу. Це стане одним з ключових кроків до повноцінного членства Україна в євроспільноті.

«Нині триває масштабна адвокаційна кампанія зі сторони України, яка здійснюється із залученням наших ключових міжнародних партнерів. У неї включилися без винятку усі стейкхолдери, які зараз працюють по питаннях України. Це і уряд, і парламент, і громадські активісти, бізнес-спільнота та міжнародні партнери. До того ж, саме суспільство сьогодні висловлює безпрецедентний рівень підтримки надання нам статусу кандидата – 97%. Тому сміливо можна говорити про консолідовану позицію України, яка є свідченням незворотності нашого інтеграційного шляху», – каже Марія Голуб, учасниця Мережі захисту національних інтересів АНТС, експертка з двосторонніх відносин між Україною та ЄС. –  Більше того, зараз і в подальшому, цей шлях буде чітко прив’язано до  процесу реформ, спрямованих на те, щоб Україна стала ще більш демократичною, економічно розвиненою, сприятливою для інвестицій та орієнтованою на стабільно високий рівень життя людей».

Водночас, питання надання Україні статусу кандидата є частиною більш широкої європейської дискусії: наприклад, як ЄС бачить себе в коротко та довгострокових перспективах, в тому числі відносно своїх ж політик сусідства, розширення, тощо.

 «Бачимо, що Європейський Союз нині рефлексує, як саме вибудовувати внутрішню і зовнішню політику. І тут ключовими є питання колективної безпеки, економіки, нової політики розширення. І Україна вже є частиною рішення:  ми пропонуємо власне бачення та готові дискутувати про те, яким чином спільно посилити ЄС за рахунок євроінтеграції України», – каже Марія Голуб.

Експертка підкреслює: Україна повинна отримати статус кандидата на вступ до євроспільноти, бо заслуговує цього, а припущення, що його надають виключно через війну, безпідставні.

Євроінтеграція України почалася задовго до Революції Гідності

«Одразу після здобуття незалежності Україна взяла курс на приєднання до європейської сім’ї. Цей процес активізувався з моменту Революції Гідності, і в нас відкрилася нова, більш активна сторінка з двосторонньої співпраці між Україною і ЄС.

Варто зазначити, що Угода про асоціацію між Україною та ЄС, яка не була підписана 2013 року, вже на той момент була повністю готова. Після перемоги на Євромайдані ми взялися до стадії впровадження, особливо коли Угода набула чинності повною мірою в 2017 році. Це найамбітніша угода, яку коли-небудь ЄС укладав з третіми країнами, – наголошує вона. – Відтоді Україна демонструє сталу позитивну динаміку у виконанні  наших євроінтеграційних реформ. Про це говорять звіти, які Україна готує самостійно, а також комплексні річні оціночні моніторинги, які готуються європейською стороною напередодні засідання Ради Асоціації. Багато років поспіль громадськість та експерти теж відзначають прогрес України у виконанні як горизонтальних, так і секторальних реформ».

 Україна значно просунулася як в інтеграції до спільного ринку ЄС, так і в процесі секторальної інтеграції, в питаннях поглиблення торгівельних відносин, тощо.

«Багато роботи було проведено для адаптації законодавства України до європейського.  Найпрогресивніші сектори – це технічні бар’єри, державні закупівлі, а також діяльність кампаній. Все це говорить, що ми економічно інтегруємося і знімаємо перешкоди для двосторонньої торгівлі, адаптуємо нашу систему оподаткування, митну політику та банківську систему до кращих стандартів і практик ЄС. Україна досягла чималого прогресу в питаннях діджиталізації: ми не просто виконуємо зобов’язання, які перед нами були, ми  активно долучаємося до формування сучасної цифрової політики ЄС і адаптуємо своє законодавство до найновіших директив. Це говорить про одне: ми рухається пліч-о-пліч з ЄС у найважливіших секторальних напрямках».

Згідно з даними Євробарометру, рівень підтримки наших інтеграційних прагнень серед громадян ЄС дуже високий. 80% опитаних вітають масштабну фінансову підтримку, яку ЄС надає Україні, а 66% погоджуються: Україна має право приєднатися до європейської спільноти, коли буде готова. Це не просто показник солідарності, а доказ, що ЄС визнає наші євроінтеграційні досягнення в плані реформ.

Україна вже виконала значну частину зобов’язань прописаних в Угоді про асоціацію з ЄС

Попри те, що нині країна відстоює зараз свою незалежність і суверенність на полі бою, вона продовжує євроінтеграційний шлях, впроваджує ключові реформи.

«Наприклад, українська енергосистема офіційно приєдналася 16 березня до енергосистеми ЄС (ENTSO-E). Це відбулося на рік раніше, ніж планувалося. І це найкращий сигнал та приклад того, що Україна попри війну продовжує інтегруватися до ЄС. Саме тому ми очікуємо, що позитивний висновок Єврокомісії, який буде оприлюднений до засідання Європейської Ради, матиме пряму рекомендацію надати Україні статус кандидата. Бо це цілком заслужено: відповідно до вже здійсненого і оціненого прогресу», – каже Голуб.

Вона наголошує: Україна продемонструвала величезний прогрес у виконанні європейської адженти стосовно горизонтальних реформ. І це двостороння перемога, бо реформи децентралізації, фінансового сектору, реформи публічної адміністрації, митниці, енергетики здійснювалися завдяки масштабній фінансовій підтримці ЄС.

«Окрім того, ЄС залишається ключовий торгівельним партнером і ми фіксуємо уже протягом багатьох років розширення доступу українським компаніям до  ринку ЄС. Україна досягла значного прогресу  в укладанні угоди про оцінку відповідності  промислової продукції (ACAA). Ця угода відкриє доступ до нашої вітчизняної промислової продукції  на ринку ЄС, так званий «промисловий безвіз» для українських товарів. І знову ж, попри війну ми продовжуємо рухатися до повноцінного укладання угоди, – розповідає експертка. – Великий прогрес був  здійснений і у стандартизації та сертифікації продукції відповідно до європейських правил. Це дає нам можливість нам отримати доступ до найрозвиненіших світових ринків.

Статус кандидата – один з кроків  на шляху до повноцінного членства в ЄС.

«Україна поступово інтегрується у економічний, фінансовий, промисловий сектор ЄС, паралельно зміцнюючи свої позиції на геополітичній арені та, попри певні виклики, рухається у правильному напрямку в питаннях верховенства права, антикорупційних реформ, зміцнення інституцій. А коли євроінтеграційні реформи будуть давати більш відчутні позитивні результати для покращення рівня життя громадян, люди будуть бачити цей позитивний ефект – і це стане додатковим  стимулом вимагати від політичних еліт продовження і поглиблення європейського курсу».

Європейська інтеграція України і виконання Угоди про асоціацію стало поштовхом для масштабного процесу реформування економічного та інфраструктурного блоку України.

«Ми нині рухаємося до укладання угоди щодо оновлення карт транс’європейської транспортної мережі, що дозволить логістично зв’язати Україну з ЄС. Також тривають консультації щодо приєднання України до європейського ринку  платіжних послуг. Це величезна перемога. Також найближчим часом Україна буде долучена до програми ЄС «Цифрова Європа».

Важливо сказати, що днями відбулося підписання Закону про адміністративну процедуру, який готувався спільно з європейськими партнерами і дасть можливість переформатувати підхід до надання адмінпослуг українцям, зробивши їх якіснішими та ефективнішими. Це ще один приклад як  європейська інтеграція України допомагає покращувати життя українцям і того, що ми багато досягли в плані поєднання наших стандартів з кращими практиками ЄС».

No comments

Наша місія – зробити Україну лідером сучасного світу, розкривши її унікальний потенціал трендсеттера через адвокацію національних інтересів.