Ким був Альберт Разін: найцікавіші факти біографії

128 Views

12 червня 2022 року удмуртському вченому Альберту Разіну мало б виповнитися 82 роки, але три роки тому 10 вересня він вийшов на одиночну акцію протесту та здійснив акт самоспалення, протестуючи проти мовної політики Російської Федерації.

  • Народився в удмуртській репресованій родині села Кузюмово.
  • У 1962 року закінчив Удмуртський державний педагогічний інститут за фахом «вчитель хімії та біології».
  • У 1975 р. вступив до аспірантури в Москві. Захистив дисертацію на тему образу сільського трудівника. Після захисту дисертації повернувся до Іжкару.
  • Працював в Удмуртському державному університеті, де став одним з творців лабораторії національних відносин.
  • Альберт Разін стояв біля витоків майже всіх національних удмуртських організацій, які були створені в республіці після розвалу СРСР.
  • У 1992 році брав участь у створенні Інституту людини УДГУ, був його директором до практично повного скорочення штату співробітників. З того часу він став активістом удмуртського руху «Удмурт Кенеш».
  • Разін боровся за те, щоб діти вивчали удмуртську мову й не забували її. Був автором звернення до депутатів Держради під назвою «Удмуртський етнос зникає».
  • Дотримувався удмуртської традиційної віри. Пропагував її серед удмуртів та сам був жерцем цієї віри. Стверджував, що причиною невір’я удмуртів є розмивання удмуртської культури. Вважав, що саме спільна віра має згуртувати націю. У 1992 році він вирішив влаштувати в селі Кузюмово Гербер — національне свято закінчення весняно-польових робіт. Тоді глава Кузюмово виступив проти проведення свята в селі, і Разін організував його в сусідньому Кузебаєво, — з реальними жерцями, в священних місцях. Уже в перший рік Гербер відвідало близько 20 тисяч осіб. За кілька років Разін вивів свято на національний рівень, зараз його відзначають по всій Удмуртії.
  • Вважав політику кремля продовженням сталінської політики русифікації, що на всіх рівнях відбувається формування комплексу «удмуртської меншовартості» – удмуртська мова і культура тотально асоціюються суто з сільським і малограмотним населенням.
  • Переймався майбутнім рідної мови. Прагнув, щоб у всіх дитсадках і школах навчання було удмуртською мовою, зобов’язати учнів всіх національностей вивчати удмуртську, вивішувати в містах рекламу і вивіски удмуртською, створити етнопарк удмуртської культури.

Акт самоспалення

10 вересня 2019 року Альберт Разін  влаштував одиночний пікет перед будівлею Державної Ради Удмуртської Республіки. Він протестував проти зникнення удмуртської мови. Разін тримав у руках два плакати російською мовою, один з цитатою дагестанського поета Расула Гамзатова: «І якщо завтра моя мова зникне, то я готовий сьогодні померти!». На другому було написано: «Чи є у мене Батьківщина?». Потім Разін облив себе бензином і влаштував акт самоспалення. Він отримав опіки більше 90% тіла. Помер у реанімації. За бажанням самого активіста його тіло було кремоване, а прах розвіяний на його батьківщині, в селі Кузюмово.

No comments

Наша місія – зробити Україну лідером сучасного світу, розкривши її унікальний потенціал трендсеттера через адвокацію національних інтересів.