ЧИ МИ МАЄМО ВІЗІЮ МАЙБУТНЬОГО ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ОКУПАЦІЇ РЕГІОНІВ ДОНБАСУ ТА КРИМУ: ПРОЄКТ «ШЛЯХ ДОДОМУ»

558 Views

04.11.2021 в Українському кризовому медіа центрі відбулася презентація проєкту «Шлях додому». Захід пройшов під назвою «Чи маємо ми візію майбутнього звільнення від окупації регіонів Донбасу та Криму: проєкт “Шлях Додому”». Проєкт реалізується громадською організацією «Мережа захисту національних інтересів АНТС», його автором є членкиня організації Наталя Веселова. 

Наталя Веселова

Наталя Веселова: «Шлях додому – це проєкт, який має на меті запустити у владних кабінетах і у суспільстві дискусію про майбутнє звільнених від окупації регіонів. Це такі регіони, як Крим та частина Донецької і Луганської області. Восьмий рік вже триває війна і ми переконані, що настане день, коли вся територія України буде звільнена від ворожої армії та їх проксі, однак, яким буде план дій держави після деокупації? Як правильно налагодити комунікацію з тими українцями, які 7 років перебували під чужим прапором, залякуванням, бандитизмом та були сповнені тривоги та страху. Проєкт «Шлях додому» – це серія інтерв’ю з людьми, які мають певний досвід та комплексне бачення вирішення проблем, що можуть виникнути після деокупації території».

Ігор Козловський

Ігор Козловський: «Для того, щоб наш стратегічний план був втілений в життя, ми повинні працювати над цією стратегією вже зараз». Пан Ігор відзначив категорії питань, відповіді на які треба шукати. Це правові аспекти, перехідне правосуддя, створення умов для адаптації місцевого населення, які не допустили б створення гетто чи стигматизації цього питання. Безпекові питання, зокрема заміновані території та свідомо створювані «схрони» зброї й відповідно підготовлені люди, для можливості створити вибухонебезпечну ситуацію в майбутньому, коли території будуть повернуті в склад України. Економічні проблеми, пов`язані зі зруйнуванням найпотужніших економічних центрів окупованих територій, масове безробіття місцевого населення. Блок інформаційних проблем, який існує і нині, тому що окуповані території знаходяться під постійною атакою російської пропаганди і «докричатися» до них не виходить. Гуманітарні проблеми, які включають в себе психологічну адаптацію, медичні проблеми, і проблеми, пов`язані зі свідомістю людей. «Ми повинні повертати не тільки території, а й людей також. З цим важливо працювати…Є велика кількість людей, яка просто дезорієнтована, яка знаходиться просто в очікуванні сталого миру. Ця категорія людей має «пластичну» свідомість». Ігор Козловський наголосив на необхідності методичної бази для роботи з цими людьми та професіоналів, які мають цим займатися.

Лариса Артюгіна зазначила, що «в гібридній війні має бути і гібридна перемога», розділивши її на мілітарну та перемогу «над серцями». Маючи відповідні кейси з діяльності власної громадської організації в школах на Донеччині та Луганщині, пані Лариса вважає, що це можливо і потрібно займатися цим вже зараз, не просто розробляючи методики, а й готуючи відповідних фахівців, які будуть в потрібний час готові поїхати і займатися цим в умовах не завжди дружнього середовища. Перший крок, на думку Лариси Артюгіної, мають зробити прості українці, прийнявши те, «що люди- травмовані» і їх треба підтримати на простому людському рівні, однак «маючи за спиною фахівців-психологів». Їхати на Добасс, на думку Лариси Артюгіної громадянське суспільство має «не з порожніми руками, а з будівельними матеріалами, з картами України, з іграшками, з цукерками, з пирогами…Громадянське суспільство має зараз найбільшу силу впливу і буде мати. Тільки громадянське суспільство може змінити радикально цю ситуацію і вже потім державні структури. Як тільки з`явиться довіра, тоді можна буде робити наступні кроки». 

На думку Лариси Артюгіною свідомість дітей і підлітків більш пластична і тому, при роботі фахівців налагодити діалог з ними можна відносно швидко, на це знадобиться приблизно рік, а от щодо дорослих, то часу необхідно буде більше, це, щонайменше три роки.

Марія Варфоломєєва, колишня журналістка з Луганська, колишня полонянка російських бойовиків. На думку пані Марії, правильним є питання повернення Донбасу піднімати з новою силою, оскільки останнім часом увага до нього стала спадати. Марія Варфоломєєва зазначає, що мрії жителів Донбасу про багате життя, на яке вони сподівалися в складі Росії, нині повністю зруйновані і тому при звільнені територій за наявний стан речей їх жителі не триматимуться, оскільки ворожі позиції по відношенні до України не були сформовані на справжніх ідеологічних установках, а лише були питанням економічної вигоди та результатом пропаганди, що впливає на емоції людей. «Дав людям правильные эмоции того, что их базовые потребности в безопасности, в еде, в принятии, опять же, своей страной, если эти потребности будут закрыты, то я, в принципе, не вижу никакой проблемы, чтобы их сознание изменилось».

Денис Казанський висловив думку про те, що планувати бюджети і конкретні заходи по реінтеграції окупованих територій до складу України дуже передчасно, адже у осяжному майбутньому такої можливості він не вбачає через те, що в проблемі досягнення миру немає жодного поступу. Росія, за словами Дениса Казанського, продовжує своє протистояння з Заходом і сусідами, і не налаштована від нього відмовитись, тому сподіватися на припинення збройного конфлікту і деокупацію територій найближчим часом немає приводів. «Я б зараз думав би про бюджети не на відновлення тієї території, бо ми не знаємо, коли це станеться, а думав би про бюджет на укріплення збройних сил, бо нам постійно погрожують посиленням агресії і займався би підконтрольною територією, яку ми контролюємо, і можемо зараз укріпляти і розвивати», – каже Денис Казанський. На його думку, Україна уже має достатньо досвіду та теоретичних напрацювань для того, щоб розібратися з питанням реінтеграції в разі звільнення окупованих територій, проте, наразі все це немає сенсу, оскільки Росія блокує всі ініціативи, пов`язані з цим.

Антон Кориневич: «Державний суверенітет складається з двох складових: це юрисдикція територіальна та юрисдикція персональна. І, звісно, в ситуації, коли держава тимчасово не може здійснювати територіальної юрисдикції, відповідно, юрисдикція персональна, а це про людей, про наших громадян, які проживають в умовах окупації – це є основа і ці зв`язки з ними – це є основа для повернення нашого прапора на ці території». Пан Антон зазначив, що Україною вже зараз багато робиться для підтримання зв`язків з окупованими територіями та надання їх жителям важливих державних послуг: навчання, електронні адміністративні послуги, вільна безкоштовна вакцинація на підконтрольних територіях. Проте, російська пропаганда блокує всі інформаційні повідомлення України про наявні можливості для її громадян. Тому в цьому напрямку пан Антон вбачає необхідність посилюватися, щоб доносити потрібну інформацію до жителів окупованих територій. Крім того, Антон Кориневич відзначив низку серйозних напрацювань України відносно цього питання в правовій сфері. 

В заході взяли участь: 

  • Ігор Козловський – український вчений, релігієзнавець, кандидат історичних наук, письменник, громадський діяч.
  • Лариса Артюгіна – кінорежисерка, активістка ГО “Новий Донбас”
  • Марія Варфоломєєва – колишня журналістка, що понад рік перебувала у полоні бойовиків у Луганську.
  • Денис Казанський – український блогер, журналіст та політичний оглядач. Один з представників України у Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на сході України. Автор книг про Донбас: «Чорна лихоманка», «Як Україна втрачала Донбас».
  • Антон Кориневич – Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим
  • Наталя Веселова – модератор, членкиня АНТС, Народний депутат України 8 скликання, переселенка з Донецьку.

Подивитися повне відео з презентації можна тут

Деталі проєкту за посиланням.

Проєкт реалізується завдяки підтримці Посольства США в Україні в рамках Alumni Small Grants Program.

No comments

Наша місія – зробити Україну лідером сучасного світу, розкривши її унікальний потенціал трендсеттера через адвокацію національних інтересів.